Nespavosť naša každodenná...

Autor: Andrea Bellayová | 27.1.2015 o 12:47 | (upravené 27.1.2015 o 13:43) Karma článku: 4,00 | Prečítané:  808x

V mojej praxi sa stále častejšie stretávam s ľuďmi trpiacimi nespavosťou, od ľahších porúch spánku až po vážne poruchy ohrozujúce psychické i fyzické zdravie. Kto, zažil aspoň jednu prebdenú noc, vie, aký je nasledujúci deň ťažký a vyčerpávajúci. Väčšina ľudí sa po opakovaných prebdených nociach uchýli k liekom, ktoré im umožňujú spať, aj keď nie prirodzeným spánkom, aspoň niekoľko hodín.

 

Je to dočasný kompromis a umelo navodený spánok nikdy neprinesie stav relaxácie a hlbokého uvoľnenia, ktoré umožňujú nášmu telu zregenerovať sa a nášmu podvedomiu spracovať potlačené a nevedomé podnety. Naše telo si veľmi rýchlo vytvorí na liek závislosť a často je potrebné postupne dávky liekov zvyšovať. Okrem toho sa umelý spánok postupne prejavuje aj na našej psychike. Sme stále menej odolnejší voči stresu a naše reakcie sú spomalené a neadekvátne. Naše emócie počas dňa oscilujú od apatie a únavy až po podráždenosť a výbuchy zlosti.

Naše telo je stále ťažšie a aj tie najmenšie a najjednoduchšie úkony si vyžadujú nadľudské úsilie. Môžeme sa cítiť chytení v klietke vlastnej bezmocnosti a nedostatočnosti. Nevidíme žiadne východisko. Tí, ktorí ešte vládzu, hľadajú alternatívu v bylinkách, homeopatii alebo čínskej medicíne. Keď vyčerpajú všetky možnosti, vzdajú to. Nie je divu, že sa stále častejšie hovorí o vážnych stavoch vyhorenia a depresie, nehovoriac o rastúcom počte nespavosti.

Môj pohľad na problém je z hľadiska nášho podvedomia veľmi jednoduchý. Príroda do nás zabudovala dokonalý systém, ktorý nám pomáha prežiť. Nedávno som narazila na knihu Viktora E. Frankla o jeho zážitkoch z koncentračného tábora. Hovorí o našich hraniciach a zároveň o neskutočnej vnútornej sile, ktorá mnohým pomohla prežiť neľudské a pre nás nepredstaviteľné životné podmienky. Opisuje, ako na holých pričniach ležali vedľa seba ôsmi väzni, museli ležať len na boku, aby sa tam zmestili, bez vankúšov a prikrývok, v tých najnemožnejších polohách a predsa zaspali. Unikli do spánku, ktorí im prinášal úľavu, pomáhal im načerpať silu, či už fyzickú alebo psychickú. Ten obraz mi veľmi silno utkvel a je pre mňa ďalším z mnohých potvrdení toho, že všetky nástroje v sebe máme, dokážeme nemožné. Len je stále menej tých, ktorí sú schopní ich využiť pre svoje uzdravenie.

Spoločnosť nás programuje strachom a pocitmi nedostatočnosti. Stávame sa závislými na „silnejších a múdrejších“, vytvárame si závislosti na liekoch a zabúdame na to, že príroda je dokonalá a všemocná. Naše podvedomie má prostriedky na sebaliečenie a vnútorný rast. My sme sa však pod vplyvom výchovy a médií od neho oddelili. Oddelení od svojich zdrojov žijeme v strachu a pocite ohrozenia, ktoré prinášajú nespavosť a úzkosť, depresie a pocit beznádeje.

Nespavosť býva jedným z prvých varovných signálov nášho podvedomia, že je preplnené nespracovanými traumami, emóciami, strachom a nespokojnosťou. Ak je človek vnímavý sám k sebe a má túto informáciu, stačí tú výzvu prijať a nájsť spôsob, akým so svojím podvedomím začať komunikovať a umožniť mu tak potlačený obsah uvoľniť alebo spracovať. Opäť pre mňa ako hypnoterapeutku je autohypnóza veľmi účinnou a pri tom jednoducho osvojiteľnou technikou, ktorú učím na svojich kurzoch a som pevne presvedčená, že by nás ju mali učiť už na základnej škole. Mali by nás učiť o našom podvedomí a o tom, ako ho využívať vo svojom živote.

Ale smutným faktom zostáva, že je ešte stále príliš veľa ľudí a inštitúcií, ktorým vyhovuje, že sú ľudia oddelení od svojich zdrojov a sú tak ľahšie ovládateľní a manipulovateľní. A tak je to o každom z nás, aby sa rozhodol. A pre mňa osobne aj silný zdroj motivácie k tomu, aby som o tom písala, hovorila a učila tých, ktorí sa chcú o svojom podvedomí a svojich zdrojoch dozvedieť viac.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?